Esmu neirobiologs un visu mūžu pētu cilvēka smadzenes, esmu sapratis, ka ir tikai 4 lietas, kas vajadzīgas laimīgai dzīvei

Amerikāņu neirobiologs Alekss Korbs dalās savās pārdomās par dzīvi.

  1. Galvenais jautājums

Ja jūs nomāc grūtsirdība, uzdodiet sev vienu svarīgu jautājumu: „Par ko es esmu pateicīgs liktenim?”

Jūs teiksiet, ka tas viss, protams, ir lieliski, bet vai tad pateicības iejūta spēj radīt bioloģisku ietekmi uz cilvēka smadzenēm? Var gan.

Vai jūs zināt, kā strādā antidepresants bupropions? Tas stimulē neiromediatora dopamīna izstrādi. Tieši tāpat kā to ietekmē pateicības izjūta. Bet vai jūs zināt, ko dara fluoksetīns? Tas stimulē neiromediatoru serotonīnu. Un atkal jau gluži tāpat kā tas notiek pateicības izjūtas ietekmē.

Jā, tieši tā. Viens no svarīgākajiem pateicības izjūtas efektiem ir serotonīna līmeņa paaugstināšanās. Brīdī, kad jūs domājiet, par ko varētu būt pateicīgi liktenim, jūs koncentrējaties uz savas dzīves pozitīvākajiem mirkļiem. Un šī vienkārša darbība palielina serotonīna izstrādi smadzeņu garozas priekšējā daļā.

  1. Skaļi izrunājiet savas negatīvās izjūtas

Jūtaties slikti? Atrodiet precīzu sava stāvokļa apzīmējumu. Kas tas ir: skumjas, uztraukums, aizvainojums? Ar to pilnībā pietiek, lai sajustos labāk! Uzskatāt, ka tās ir muļķības? Bet jūsu smadzenes domā savādāk!

Vienā no pētījumiem dalībniekiem tika rādītas cilvēku bildes ar dažādām sejas izteiksmēm un tika mērīta viņu smadzeņu reakcija. Kā arī tika sagaidīts, smadzenīšu mandelīte reaģēja uz attēlotām emocijām.

Taču, kad dalībniekus palūdza nosaukt šīs emocijas, viņiem aktivizējās ventrolaterālāprefrontālā smadzeņu garoza, bet mandelītes aktivitāte kritās. Citiem vārdiem sakot, emociju nosaukšana mazināja to ietekmi uz cilvēku.

Lasi vēl: Mēs jums pačukstēsim, kurām zodiaka zīmēm lemts apprecēties jaunajā 2019. gadā

  1. Pieņemiet lēmumu

Vai jums kādreiz ir nācies pieņemt kaut kādu lēmumu, bet vēlāk izjust atvieglojumu? Tā nav nejaušība. Neirobioloģija pierāda, ka lēmumu pieņemšana samazina trauksmi, satraukumu un palīdz risināt problēmas.

Pieņemot lēmumus, mēs radām nodomus un uzstādām mērķus, tas viss labvēlīgi ietekmē prefrontālo garozu, samazinot satraukumu. Turklāt lēmumu pieņemšana palīdz samazināt strīpainā ķermeņa aktivitāti, kas parasti liek mums pakļauties negatīviem impulsiem un darbībām.

Visbeidzot lēmumu pieņemšana maina mūsu pasaules redzējumu, kas palīdz rast problēmu risinājumus un nomierināt savu limbisko sistēmu.

  1. Pieskarieties cilvēkiem

Vienā no pētījumiem dalībnieki spēlēja bumbiņu mešanas datorspēli. Viens no dalībniekiem meta bumbu, bet otrs to ķēra. Patiesībā cilvēks sēdējis tikai viena ekrāna pusē, atpakaļ bumbiņu svieda dators.

Taču dalībniekiem tika pateikts, ka visus personāžus uz ekrāna pārvalda dzīvi cilvēki. Un kas gan notika brīdī, ka šie citi „dzīvi cilvēki” pēkšņi atteicās atgriezt bumbu?

Spēlētāju smadzenes reaģēja tāpat, kā tās reaģē uz fiziskām sāpēm. Tas nozīmē, ka mūsu smadzenes uztver atstumtību, tāpat kā lauztu kāju.

Sociālā atstumtība iedarbina smadzeņu priekšējo garozu un smadzeņu centrālo daļu, tāpat kā to dara sāpes. Vienkāršāk sakot, mūsu smadzenēm ir ļoti svarīgas attiecības ar citiem cilvēkiem. Gribat pārcelt tās uz nākamo līmeni?  Pēc iespējas vairāk pieskarieties sev tuvajiem cilvēkiem!

Avots:

sovet

Pievienot komentāru